Dnes má svátek : Magdaléna
  1. 0
  2. 4
  3. 10
  4. 12
  5. 13
  6. 14
  7. 15
  8. 17
  9. 19
  10. 21

Josef Zimovčák dorazil do Choltic

19. 5. 2012 14:43

Ze Železných hor do Polabí - Cyklovýlet plný zážitků s Josefem Zimovčákem měl v pátek 11. května 2012 cílovou stanici v Cholticích. 


Po 60 km dlouhé etapě, která začala v 10:00 hod v  Heřmanově Městci a vedla  obcemi podhůří Želzných hor se kola všech účastníků v čele se známým velocipédistou Josefem Zimovčákem stočila do Choltic na zámecké nádvoří. Všem přišlo k duhu tekuté osvěžení.

Na zámeckém nádvoří Josefa Zimovčáka a jeho přátelé na kolách přivítali starosta městyse Tomáš Bolek a člen zastupitelstva Miroslav Horák.

Zimovcak2jpg
Zimovčák Josef
Datum narození: 31.12.1956
Tým: HIG BIC
Disciplína: jízda na vysokém kole.

Josef Zimovčák je osminásobný mistr světa na vysokém kole na 1 míli i 100 mil, mj. absolvoval závod napříč Amerikou, z Los Angeles do Jacksonvillu ujel na 28 dní 4356 kilometrů. Na vysokém kole závodil i na tradiční trati Pažíž-Roubaix, 270 km ujel za 12 hodin a 17 minut.

Držitel světového rekordu na 24 hodin výkonem 522,250 km. V roce 2005 úspěšně absolvoval jako první na světě na vysokém kole 3584 km dlouhou trasu slavné Tour de France ve stejných denních dávkách jako profesionální závodníci. O rok později se pak Josef Zimovčák utkal s dalším etapovým závodem světového věhlasu, s Giro d´Italia. Společně se svým doprovodným týmem v roce 2007 dovršil svůj „hattrick“ a zdolal 3241 km dlouhou trasu závodu kolem Španělska, poslední z trojice nejslavnějších cyklických etapových závodů světa. 

Největší projekty:

Na kole dětem 2010 Bratislava – Bruxelles Tour

2009 RI OKNA Tour

2008 La Vuelta

2007 Giro d´Italia

2006 Tour de France 

 

Josef Zimovčák - příběh opravdového cyklisty

Ojedinělý životní a sportovní příběh několikanásobného mistra světa v jízdě na vysokém kole Josefa Zimovčáka. Pokusil se projet trasu celého závodu Tour de France v sedle repliky historického vysokého kola, nepřesně nazývaného kostitřas. V roce 2005 podnikl Josef Zimovčák, o ročník starší spolužák Břetislava Rychlíka ze Základní školy ve Veselí nad Moravou, šílenou věc.

Startoval vždycky den před profesionály a jel stejnou etapu, jako oni. V předposlední etapě při jednom ze sjezdů mu vyklouzla z ráfku gumová pryž zadního kola a Josefa převáželi vrtulníkem do tří nemocnic. Když se vyloučilo poranění mozku, dokončil závod se zlomeným třetím žebrem, naštípnutým ramenem, zlomenou čelistí, se stehy v obličeji, vyraženými zuby, oteklýma očima a četnými oděrkami na celém těle.

Vloni se tento původně vyučený číšník, dnes vedoucí brněnské kanceláře jedné pojišťovny, rozhodl splnit si další sportovní sen a absolvovat mnohem těžší Giro d´Italia. Trasa Gira byla dlouhá 3526,2 km. Čekala na ní prudká stoupání, strašlivá převýšení, vedro nebo zima, mlha, déšť. Navíc kombinované s větrem a deštěm na rovinách. Filmaři sledovali zblízka doslova nadlidský výkon. Zdálo se, že neexistuje situace, na kterou by nebyl připraven.

V předposlední etapě Josefa čekal autobus krajanů z Moravského Slovácka. Zpěv, slivovice. Josef měl slzy v očích. Po obrovské euforii naskočil na kolo, před sebou dva kopce a pouhých 226 kilometrů do cíle v Miláně. Čtyřicet kilometrů od pelotonu se však stala tragédie. Auto člena doprovodného týmu, Josefova kamaráda, kuchaře výpravy havarovalo. Srážka s německým motorkářem, který zemřel.

Ukázalo se, že Josefova sportovní cesta ho připravila i na tak tragickou situaci. Okamžitě se rozhodl závod ukončit. Nenadřadil bezohledně svůj sen nad lidský život i neštěstí svého kamaráda.