Dnes má svátek : Zdeňka
  1. 0
  2. 4
  3. 10
  4. 12
  5. 13
  6. 14
  7. 15
  8. 17
  9. 19
  10. 21

Noc s Andersenem 2013 v choltické knihovně

10. 4. 2013 19:49

Noc s Andersenem 2013 – Záhada hlavolamu. Letošní Noc s Andersenem patřila Rychlým šípům a jejich legendárnímu dobrodružství ve Stínadelských uličkách. 

 

Že ježek v kleci není jen bodlinaté zvířátko uvězněné nějakým trýznitelem němých tváří, se přišlo přesvědčit do Knihovny městyse Choltice přes čtyřicet mladých příznivců knih.  Děti dostaly příležitost vyrazit po jejich stopách na území nevyzpytatelných Vontů. Měly najít hlavolam vyrobený v rukách Jana Tleskače a pokusit se objasnit, co tato ježatá kulička v kleci vlastně skrývá.

Než se účastníci rozdělili do osmi vyrovnaných skupin a potajmu nahlédli do klubovny Rychlých šípů, už se do ulic našeho městečka vkradla tajuplná nálada.   V odlehlých zákoutích bylo v ševelení větru možno zaslechnout vzdálený nápěv vontské hymny a ponurá atmosféra Stínadel známá z knih Jaroslava Foglara se potichounku vkradla do všech přítomných duší.

To již nastal čas, aby se skupinky dětí ponořily do pátrání po tajemných obálkách, jež ukrývaly části plánu na stavbu létacího kola. K tomu jim byli nápomocni hoši z klubu Rychlých šípů. Každý z nich měl pro hráče připravený úkol, za jehož vyřešení jim do mapy zakreslil místa, kde by se obálky měly nacházet. Již při vyslovení názvu některých míst bylo v dětských očích možno zahlédnout záblesky očekávané hrůzy, protože se během svých toulek musely vydat na opuštěné a zaprášené půdy, či do pavučinou pokrytých zámeckých sklepů. Měly možnost nahlédnout do nepřístupných prostor Choltických (Stínadelských) domů a nejednou v sobě musely najít notnou dávku odvahy, aby se dopátraly kýžených obálek. Aby strachu v dětských dušičkách bylo opravdu učiněno za dost, bloumal navíc v městských ulicích Široko - muž s bílou maskou v černém plášti. Ti nejodvážnější jedinci se ho měli pokusit lapit a odměnou jim byl pohled na ježka v kleci, jehož měl tento tajemný muž ve svém vlastnictví.

I to největší dobrodružství však netrvá věčně a i nyní nastal čas vrátit se ze Stínadel zpět a v teple svých domovů (knihovny) zhodnotit, jak si jednotlivé skupiny vedly. Po bedlivém přezkoumání všech výsledků jsme nalezli pětici nejlepších. Pětici vyvolených, z nichž se jen jeden měl v samém závěru večera stát Velkým Vontem a získat klíč k tajemství, kvůli kterému jsme sem vlastně všichni přišli. Titulem Velký Vont se ale může honosit jen ten, kdo si ho zaslouží v řádných volbách. Tu se tedy opět dostali ke slovu Mirek Dušín,  Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka a vysvětlovali dětem, co to vůbec volby jsou a koho by měly vlastně volit.

Nedávno prožitá volba prezidenta našeho státu zřejmě v dětských myslích zanechala silný dojem a po jejím vzoru se i zde objevily placky se jmény favoritů voleb, volební agitace, plamenné proslovy či hlasitá skandování. Když však nastal ten správný čas, nakonec i zde promluvil spravedlivý hlas lidu a nový vládce Vontů byl zvolen.

Konečný výsledek by byl asi velkým překvapením i pro samotného Jaroslava Foglara, protože se zřejmě poprvé v dějinách Stínadel nezvolil Velký Vont, ale Velká Vontka - Kateřina Koláčná.

Co napsat závěrem? Snad jen to, že doufáme, že se letošní Noc s Andersenem dětem líbila, a že jsme s její pomocí přivedli zase pár dušiček na stopu té krásné dámy jménem Četba.

A také nesmím zapomenout závěrečné díky všem, kteří s organizací pomáhali:

Mirku Dušínovi - Petru Popovičovi, Jarkovi Metelkovi - Janu Müllerovi, Jindrovi Hojerovi - Radkovi Křemenákovi, Červenáčkovi - Radkovi Zářeckému, Rychlonožkovi - Lukášovi Kučerovi,  Širokovi - Peteru Korbel’ovi, Patricii Vachutkové, Ivče Kučerové, Ivě Benešové, Bětce Popovičové, Andrejce Sýkorové a Šárce Lejhancové.

Za skupinu stálých organizátorů Jiří Zelenka.

 

Více fotografií naleznete ve fotogalerii.