Dnes má svátek : Leoš
  1. 0
  2. 4
  3. 10
  4. 12
  5. 13
  6. 14
  7. 15
  8. 17
  9. 19
  10. 21

Makrobiotické vaření

12. 2. 2015 9:21

Páteční makrobiotické vaření bylo plné nových chutí a ingrediencí, se kterými se spousta z nás seznámila poprvé.

 

Při přípravě salátu z ředkve jsme použili mirin, sladkokyselá omáčka z mrkve byla ochucena koncentrovanou jablečnou šťávou, sójová pasta miso ochutila marinovanou cibuli apod. Každá z nás si vyzkoušela připravit část z celkového menu. Většina pokrmů byla za chvíli hotova, čekaly jsme jen na uvaření rýže. Dokončené chody jsme rozprostřely na stoly ve vedlejší jídelně a při čekání na rýži si ještě poslechly pár postřehů Jany o makrobiotickém talíři. Nejvíce nás zajímala výroba seitanu, popis jeho přípravy jsme se zaujetím pozorně vyslechly. Výsledek našeho snažení jsme pak společně ochutnaly. Celé menu bylo moc dobré a vše jsme beze zbytku snědly.

Zbývá jen poděkovat všem za příjemný podvečer, zejména Ing. Janě Volánkové za výbornou přípravu celé akce a vedení ZŠ Choltice za poskytnutí možnosti uvařit si naši zdravou večeři ve školní kuchyňce.

Fotogalerii z celé akce si prohlédněte ZDE.

Recepty z připraveného menu:

Polévka s pórkem a dýní

Nahřejeme dno kastrolu, nalijeme lžíci sezamového oleje (slunečnicového oleje). Do rozehřátého oleje vložíme nakrájený pórek (zelená část) a po chvíli i nakrájenou dýni Hokkaidó. Přidáme sůl a necháme chvíli jemně osmažovat. Přisypeme trochu špaldové krupice a promícháme vše se zeleninou. Zalijeme vařicí vodou nebo zeleninovým vývarem. Polévka se může ještě dochutit trochou sójové omáčky shoyu. Vaří se asi 10 minut – do změknutí dýně a pórku. Do hotové polévky vsypeme najemno nakrájenou bílou část pórku.

Salát z blanšírovaného a kvašeného zelí

Dáme vařit ½ litru vody. Do vody přidáme pár zrnek soli. Voda se přivede do varu. V tom okamžiku se do vody namočí čínské zelí asi na 1 minutu. Po vyndání se nechá zchladit a poté se velmi jemně nakrájí. Zelí se vloží do misky a přidá se k němu kysané zelí. Vše se promíchá a nechá se chvíli uležet. 

Rýže natural (short – kulatá)

Propláchnutou rýži (1 díl) a vodu (2 díly) dáme do tlakového hrnce nebo do kastrolu s těžkým dnem. Přidáme sůl buď hned nebo později. Přivedeme do varu, zakryjeme a podložíme rozptylovacími síťkami. Snížíme plamen. V tlakovém hrnci pak rýži vaříme 50 minut. V obyčejném, přikrytém těžkou pokličkou, 60 minut. V tomto případě je nutné dát více vody (2 a půl dílu). Po dovaření jemně promícháme a servírujeme. 

Sladkokyselá omáčka

Zeleninu (po půl šálku jemně nastrouhané mrkve, celeru a nakrájené cibule) povaříme v 1 šálku vody asi 5 – 10 minut. Za stálého míchání k ní přidáváme škrobový prášek rozmíchaný ve studené vodě. Po provaření ochutíme sójovu omáčkou (1 lžíce), umeoctem (1 lžička) a koncentrovanou jablečnou šťávou (1/2 šálku). Asi minutu ještě zahříváme.

Gomasio

Na nerez pánev nasypeme 1 lžičku mořské soli a na mírném plameni několik minut za stálého míchání pražíme. Opraženou sůl rozdrtíme v suribachi na jemný prášek.

Rozehřejeme nerez pánev a vložíme na ni propláchnutá sezamová semínka (1 šálek), která několik minut na sucho a za stálého míchání pražíme. Až se uvolní oříšková chuť a semínka začnou pukat, odstavíme z plamene a smícháme v suribachi s rozdrcenou mořskou solí. Pomalými krouživými pohyby semínka částečně rozdrtíme. Vyjmeme a necháme zchladnout. Gomasio skladujeme ve vzduchotěsné skleněné nádobě.

Marinovaný daikon (bílá ředkev)

Bílou ředkev nakrájíme na sirčičky nebo na trojúhelníky, osolíme a 30 minut se marinuje. Po této době z ní vymačkáme šťávu a ještě se krátce marinuje se sójovu omáčkou shoyu smíšenou s rýžovým octem a nebo s mirinem.

Cibule v sójové pastě miso

Nakrájíme 6 pěkných cibulí na jemné půlkroužky. Ty dáme do mísy. Do cibulí se vmíchá polévková lžíce misa. Vše dáme do sklenice a navrchu zatížíme, např. menší sklenicí s křemínky. Šťáva z cibule musí vystoupat a všechno překrýt. Může se konzumovat po několika dnech a po dobu jednoho měsíce. Pozor! Jen v malých dávkách (vysoký obsah soli).

Čaj z opražených krup

Kroupy propláchneme pod studenou vodou. Poklepáváním na sítko odstraníme přebytečnou vodu. Zrna na těžké pánvi při mírném plameni opražíme buď do jemné zlaté barvy, a nebo tak, až příjemně voní a jsou proschlá.

Na větší šálek čaj většinou stačí vrchovatá lžička zrn. Do vody je vhodné přidat na lžičku zrn 2 – 3 zrnéčka soli – ne špetku soli! Poprvé stačí 2 minuty povařit. Při druhém a třetím povaření dobu prodloužíme.