Dnes má svátek : Libor
  1. 0
  2. 4
  3. 10
  4. 12
  5. 13
  6. 14
  7. 15
  8. 17
  9. 19
  10. 21

Noc s Andersenem 2015

13. 4. 2015 22:14

Literární předlohou letošní Noci s Andersenem byla kniha norského spisovatele Josteina Gaardera Tajemství karet. Je to krásný, leč zapeklitý příběh, plný dějových zvratů, který nás zavede do světa fantazie jednoho ztroskotaného námořníka. Pokusili jsme se ho ve zjednodušené verzi účastníkům převyprávět a snad je tak i přivést k přečtení celé knihy.


Hlavním motivem knihy je cesta malého chlapce (a jeho tatínka) za svou ztracenou maminkou, kteří u jedné benzínové pumpy potkají skřítka, který jim ukáže cestu do Dorfu, malé horské vesničky, kde mohou přenocovat. Tamní pekař dá chlapci bochánek, v němž je zapečena malá knížečka s příběhem kouzelného ostrova a ztroskotaného námořníka. V andersenovské režii příběhu scéna s pekárnou, záhadným pekařem a bochánky s ukrytými malými knížkami, nemohla chybět.

Ostrov je plný krásné přírody, se spoustou exotického ovoce a pestrobarevných rybiček v jezeře. Námořník je tam ale sám a samota ho velmi skličuje. Jediné co mu zůstalo, je balíček karet. Zpočátku karty pouze vykládá, ale postupem času jim přisuzuje i lidské vlastnosti. K velkému překvapení se jeho představy o postavách karet zhmotní a karty se v lidské podobě začnou na ostrově objevovat. Jako poslední přichází žolík a s ním každé 4 roky žolíková slavnost.

Na kouzelný ostrov v naší oboře zavedla děti mapa, přiložená v každé kolibří knížečce. Dalších 90 minut se seznamovaly s jednotlivými kartami a plnily úkoly, které si pro ně připravili. Než se příběh dostal až k žolíkové slavnosti, navšítivili všichni společně chatrč ztroskotaného námořníka (ubytovna na koupališti), jenž jim svůj příběh převyprávěl. Po té se už mohl objevit žolík a odvézt soutěžící na slavnost, která proběhla v prostorách svatebního salonku v zámecké restauraci. Tam již čekaly i všechny postavy karet, připraveny přednést své proroctví, o tom kam se vydat dále.……

Stoly se prohýbaly pod spoustou ovoce z kouzelného ostrova s norským hlavním jídlem a koláči z dorfské pekárny.

Vyprávění se chýlí ke konci a naše noc také. Předposledním úkolem bylo zachránit rybičky z mizejícího ostrova a poslední úkol čekal na účastníci již v knihovně. Nalezení maminky v balíčku karet potvrdilo prvním třem skupinám jejich prvenství. Odměnu si každý vybral sám z připravené nabídky různých žolíkových karet a kvartet.

O půlnoci jsme se začali chystat ke spánku, ale ještě dlouho jsme všichni nespali. Vždyť Noc s Andersenem je jen jednou do roka, je třeba si ji užít i do pozdních nočních hodin.

Velké poděkování za přípravu letošní Noci s Andersenem patří všem postavám karet, zámecké restauraci za uspořádání žolíkové slavnosti, pekařkám z dorfské pekárny a všem ostatním, kteří se na celé akci podíleli. Počet účastníků se letos vyšplhal k 65 dětem a 20 dospělým.

Akce proběhla za finanční podpory Zámecké restaurace, SRPŠ při ZŠ Choltice a MŠMT prostřednictvím LLM – kmene Trilobit v programu 2 na podporu woodcraftu.

Fotografie si můžete prohlédnout ZDE.

Radka Zelenková