Dnes má svátek : Ilja
  1. 0
  2. 4
  3. 10
  4. 12
  5. 13
  6. 14
  7. 15
  8. 17
  9. 19
  10. 21

Zájezd do Prahy na muzikálové představení Tančírna - neděle 22. 11. 2015

30. 11. 2015 17:39

Stalo se knihovnickou tradicí pořádat podzimní zájezd za kulturou do Prahy, letos padla řada na divadlo Radka Brzobohatého, konkrétně na muzikálové představení Tančírna.

 

Cestou jsme vyzkoušeli několik společenských her, odměněné vždy bavorským preclíkem, recept viz. níže. Tím také plním slib všem pekařkám, kterým jsem ho slíbila.

 

Představení bylo o tanci a prostřednictvím něho o několika generacích od období 1. republiky až po rozdělení Československa. Taneční a herecké výkony byly obdivuhodné. Divák nezůstal ani na chvíli v klidu. Užili jsme spoustu legrace a závěrečný aplaus potvrdil, že se představení líbilo všem.

 

Na další kulturní zážitky se za Knihovnu městyse Choltice těší Radka Zelenková  

Bavorské louhované preclíky (přejato z: http://www.laskominyodmaryny.cz/2014/04/louhovane-precliky.html)

720 g hladké pšeničné mouky
150 ml mléka
225 ml vlažné vody
7 g sušeného droždí
60 g másla
10 g moučkového cukru
10 g soli

Máslo rozpustíme a přilijeme do něj mléko. Prosátou mouku promícháme s droždím, solí a cukrem, přilijeme k nim mléko s máslem a část vody. Postupně během zpracovávání těsta přiléváme další vodu. Musí vzniknout hutnější, ale elastické těsto. Z hotového těsta vytvoříme kouli, tu vložíme do mísy vysypané mouku, přikryjeme utěrkou a dáme kynout na teplé místo bez průvanu na cca 1½ hodiny nebo dokud nezdvojnásobí svůj objem.

2 litry vody
5 lžic jedlé sody
2 žloutky rozšlehané s 2 lžícemi vody
hrubozrnná mořská sůl na posypání

Vodu se sodou dáme vařit do širšího kastrolu.
Dva plechy vyložíme pečicím papírem.

Vykynuté těsto vyklopíme na vál, lehce ho zpracujeme s minimálním podsypáváním moukou. Rozdělíme ho na 10 rovnoměrných dílů. Postupně z každého dílu vyválíme hada dlouhého 60 cm a stočíme do tvaru preclíku, hotové preclíky odkládáme stranou na vál.

 

Jakmile začne vařit voda, vložíme do ní preclík a vaříme jej 30 sekund, preclík plave na hladině. Vytáhneme jej širokou děrovanou obracečkou, necháme nad hrncem okapat a klademe rovnou na plech. Každý preclík vaříme zvlášť.

Na plechu preclíky potřeme rozšlehaným žloutkem a posypeme mořskou solí.

Pečeme 15 minut v troubě vyhřáté na 230°C. Po upečení necháme lehce prochladnout na roštu. Podáváme vlažné i studené.