Dětský den se v choltické zámecké oboře povedl

2. 6. 2012 22:49

Letošní dětský den připravil kmen Trilobit z Ligy lesní moudrosti trochu netradičně - v zámecké oboře.

 

 

 

 

 

 

 

Jak to viděl náčelník

Za chladného sobotního rána by si náhodný kolemjdoucí, který si jde do Choltické Jednoty nakoupit,  řekl, že se na louce pod průhonem asi usadila partička bláznů hrající si na indiány. Viděl je, jak se choulí do svých dek, v ruce držíce hrnečky s čajem, rozmlouvají o tom, jak je náročné ušít mokasíny, či vydělat kůži z jelena.

Odpoledne, když šel náhodný kolemjdoucí vyvenčit do obory svého pejska, viděl desítky rozesmátých dětských tváří, jak si s těmi indiány hrají. Střílejí z luku, rozdělávají oheň, poznávají byliny nebo si vyrábějí lapač zlých snů, který je bude již navždy, visíce nad jejích postelemi, ochraňovat před zlými duchy.

Kolemjdoucí však i slyšel. Byly to podmanivé rytmy vycházející z bubnů, timpánů, bong a bubínků, které dřímaly v rukách děti se svými rodiči a snažily se odnést duše posluchačů do dávných dob, kdy si lidé tvořili hudbu sami a hráli si jen tak pro radost.

Slyšel i lidský smích z publika, které obestupovalo pódium a očima hltalo každičký pohyb a každičkou větu z úst úchvatného umělce, který stál na pódiu. I pejsek toho pána přátelsky zaštěkal, když v dětských očích viděl pýchu nad tím, že splnily úkoly na devíti stanovištích a ve finálovém klání mohly soutěžit o zajímavé ceny. Spokojeně vrtěl ocasem vidíce rodiče jak odvádějí děti z tohoto místa s úsměvem na rtech a se slibem, že se někdy za indiány opět podívají.

Když se ten samý kolemjdoucí procházel se svou rodinou v neděli odpoledne okolo Choltického zámku, nevěřil svým vlastním očím. Pomyslel si, že se mu to jen zdálo. Pod průhonem se zelenala jen čistá louka. Několik kosů tahalo žížaly z promoklé půdy a párek káňat kroužil ve vzdušných vírech nad oborou.

Asi to byl jen sen, pomyslel si ten pán znovu a vykročil na cestu vedoucí mezi vysoké duby v Choltické oboře.     náčelník kmene Jiří Zelenka - Zelí

Poděkování 

Děkujeme Všem sponzorům  a  dárcům do naší kasičky za jejich finanční podporu, která bude použita na úhradu nákladů Dětského dne. (Městys Choltice - přispěl částkou 10 000,- Kč, SRPŠ přispělo 5 000,- Kč, firma Šaravec a Ruč věnovala 2 000,- Kč, firma Ekopanely přispěla částkou 3 000,- Kč, obec Valy poskytla rovněž částku 3 000,- Kč a z Vašich darů do kasičky bylo vybráno 3 160,- Kč).

Program byl nabitý

11:00 hodin

- oficiální zahájení a začátek velké hry pro děti. Hra probíhala během celého dne formou jednotlivých stanovišť, kde si děti vyzkoušely různé dovednosti (střelba z luku, rozdělávání ohně bez pomoci sirek, výroba jednoduchého indiánského amuletu, stavba malého týpí, kvízy z přírody, uzlování apod.).

12:00 hodin

- povídali jsme si o indiánech

14:00 hodin

- bubnování I. část - stali jsme se součástí velkého hudebního tělesa, jehož rytmus nám odnesl smysly do počátků vnímání hudby

15:00 hodin

- viděli jsme představení divadelního spolku "Teátr Víti Marčíka" - "Bajaja" (o teátru Víti Marčíka si, prosím, přečtěte níže).

16:30 hodin

- bubnování II.část

17:30 hodin

- proběhlo finále velké hry a slavnostní předání cen vítězům.

19:00 hodin

- představení divadelního spolku "Teátr Víti Marčíka" - "Robinsona". Představení pobavilo jak děti, tak i rodiče.

Doprovodný program

 • v zámeckém parku bylo postaveno několik týpí s ukázkami stylového vybavení
 • nechyběly tradiční indiánské pokrmy k ochutnání
 • "novodobé" občerstvení zajistila Zámecké restaurace
 • Kontakt na organizátory

  Liga lesní moudrosti - kmen Trilobit
  Okružní 236, 533 61 Choltice
  tel.: 602 480 855, 723 943 051
  e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
  www.kmentrilobit.cz

  Teátr Víti Marčíka

  Teátr Víti Marčíka byl založen ve vesničce Drahotěšice (nedaleko Hluboké nad Vltavou). Potulné divadlo několika přátel, které stojí na výrazném charismatu Víti Marčíka – režiséra, scénáristy, herce, hudebníka,… V centru zájmu je nejen tvorba alternativního loutkového divadla, ale využití všech dostupných prostředků, k navázání vztahu a komunikace s divákem.

  Představení jsou plná typického humoru a moudrosti lidového vypravěče Marčíka. Vedle dnes již klasických pohádek, které získaly mnoho ocenění na divadelních festivalech v České republice i v zahraničí, vznikají také inscenace pro dospělé (Robinson Crusoe, Mystéria Buffa, Setkání v Betlémě,…).

  Zbývající fotografie jsou k nahlédnutí ve fotogalerii.