Dnes má svátek : Libor

Zájezd na Kačinu, Třebešic a Ringolandu se vydařil

28. 4. 2013 21:13

V pátek 19. 4. 2013 se skupina zájemců o historii vydala za poznáváním života na zámcích Třebešice a Kačina.  

Na zámku v Třebešicích nás již očekával jeho velice sympatický majitel pan Alberto di Stefano, který nás provedl zámeckými prostorami, parkem i hospodářskými budovami kolem zámku.

 

První písemná zmínka o Třebešicích je z roku 1309, kdy zde byla  původně  gotická  vodní  tvrz. Kolem roku 1550 byla přestavěna v renesančním stylu a v té době byl vybudován i vodní příkop, který současní majitelé obnovili. Zámeček od 18. století patřil bohatému rodu Chotků, který zde nikdy nežil a dával přednost zámku v Nových Dvorech a zámku  Kačina. Zámeček obývali pouze správci, kteří spravovali majetek Chotků a to bylo víc jak 1000 ha půdy. Později zde hospodařilo zemědělské družstvo a zámek chátral. Záchrana přišla v roce 2000, kdy zámek objevili a koupili italský architekt Alberto di Stefano a jeho přítel umělec Eugenio Percossi.

Na zámku jsme viděli pět zrekonstruovaných pokojů, které jsou pronajímány jako hotelové apartmány. Např. modrý apartmán má své jméno podle modré a bílé šablonové dekorace z 19 století. Zámek má tři hlavní společenské prostory hlavní halu, snídaňovou jídelnu a knihovnu. Na stropě knihovny uvidíme street od Jakuba Matušky, který představuje alegorii moderní doby. Ve všech pokojích, stejně jako na chodbách, se nachází umělecká díla vytvořená na míru těchto zajímavých prostor.

Noví majitelé kolem zámku obnovili vodní příkop, jezírko a pokračují v  úpravách zahrady. Obnovili zeleninovou a bylinkovou zahradu, a protože oba majitelé milují dobré jídlo, tak tyto výpěstky využívají v zámecké kuchyni. Účastníci zájezdu s obdivem ocenili množství odvedené práce, zajímavou kombinaci historické atmosféry a moderního designu a citlivost s jakou je tento zámek rekonstruován. Práce na tomto zámku nejsou ještě zdaleka dokončeny a bude určitě zajímavé se tam po čase vrátit.

Zastávka na ranní kávu byla v starším sídle rodiny Chotků v Nových Dvorech. Na zámku, ve kterém sídlí základní škola, probíhají opravy střechy, fasády a výměna oken. Po prohlídce městečka jsme pokračovali na předem zamluvenou prohlídku zámku Kačina.

Zámek Kačina si jako své reprezentativní sídlo nechal postavit Jan Rudolf Chotek v letech 1806 - 1824. Zámek patří mezi nejvýznamnější stavby empírové architektury v Čechách.  K prohlídce jsme si zvolili reprezentační prostory zámku, obydlí hraběcí rodiny a hostinské pokoje, které jsou ukázkou toho, jak žila šlechta v 19. a 20. století.  Jako další část prohlídky jsme si prohlédli zámeckou lékárnu, divadlo, ve kterém se stále hraje, Chotkovskou knihovn s více jak 40 000 svazky naučné a krásné literatury z 16. až 19. století.

Prohlídku jsme ukončili v zámeckém skleníku, kde jsme se potěšili pohledem na krásu právě kvetoucích orchidejí a návštěvou bylinkové zahrádky, kterou sluníčko teprve probouzelo k životu.

Naše další zastávka patřila bývalému statku v Habrkovicích, kde žije rodina Ringelova a chová zde cizokrajná i domácí zvířata. Ve venkovních výbězích jsme si prohlédli králíky, morčata, pumu, želvy, slepice hedvábničky, dikobrazí rodinku, lamy, tygry, lvy a hrocha Davídka, který si hověl ve svém bazénku.  Jak jsme se dozvěděli od pana Ringela staršího, byl vychován od malého mláděte z  lahve a svou adoptivní matku paní Olgu poslouchá jako pejsek. Měli jsme možnost shlédnout zkrácené vystoupení lvů a malého dikobraza.

Každou sobotu a neděli odpoledne se zde pořádají hodinová vystoupení s výcvikem zvířat. My jsme měli možnost shlédnout jen malou ukázku z toho, co zvířata umí, ale bylo to milé zpestření zájezdu.

Protože nám zbylo ještě trochu času, navštívili jsme zahradnickou  prodejnu Starkl, kde si kdo měl zájem nakoupil květiny a jiné zahradnické výpěstky. Zájezd jsme zakončili večeří v restauraci ve Chvaleticích.

Připravila: Zdena Houfová - knihovnice