Dnes má svátek : Libor

Válka v krajkách aneb Jak to všechno začalo

5. 8. 2014 22:12

V sobotu 2. 8. 2014 se na zámku Choltice konala akce pro děti i dospělé s názvem „Válka v krajkách aneb jak to všechno začalo“. Při vystoupeních SHŠ Corporal se návštěvníci dozvěděli, jak se bojovalo za dob Marie Terezie, či co bylo hlavní výzbrojí vojska.  Praktické ukázky střelby se účastnili přímo návštěvníci.

 

Děti si vyzkoušely nelehký život vojáka, od naverbování přes plnění  úkolů spočívajících v předání depeše, získávání žoldu, plížení, pochodování a školu šermu. Každý kadet také prošel závěrečnou zkouškou a byl-li úspěšný, obdržel „glejt“ regimentu Salm a právo na prohlídku zámku zdarma.

 

I přes doslova tropické teploty si přišlo „hrát“ na vojáky přes 150 návštěvníků. Mezi kadety bylo i mnoho dívek, které si v dovednostních soutěžích mnohdy vedly lépe než kluci. Vrcholem dne pak byla „ponožková bitva“,  při které se regimenty střetly proti sobě a po uzavření míru společně zaútočily i na zámek a kastelána. Ten se vykoupil tím, že všechny kadety musel zdarma provést nedobytým zámkem.

 

Že se akce povedla, potvrdilo přání některých rodičů, aby se podobné „dovednostní akce“ pro děti, při kterých se jejich ratolesti takto vyřádí, konaly častěji.

 

Nejbližší akce, Sokolnictví, se koná již v sobotu 16. 8. v krásných prostorách parku pod staletými platany. Kromě povídání o sokolnictví, či ukázek výcviku dravců se bude také troubit na lesní rohy a střílet v lukostřelnici.

 

Za organizátory: Lukáš Rychtecký - kastelán zámku Choltice

 

Image Gallery

{gallery}714{/gallery}