Noc s Andersenem, 1. dubna 2016

5. 5. 2016 7:03

Začátek dubna znovu přinesl Noc s Andersenem. Knižní předlohu  letošní noci  jsme našli v Malém princi. Celý minulý rok se o této knize často mluvilo, byl natočen nový film, na pultech knihkupectví se objevila nová netradiční vydání, dokonce i dvojjazyčné francouzsko-české vydání.

 

Malý princ je nádherná kniha plná poučení někdy spíše pro dospělé, než pro děti. Převést ji do příběhu a zdramatizovat určující scény děje však snadné nebylo. Zelí přesto na svou režii přišel a mohli jsme se pustit do příprav. Vyráběli jsme planety, obrazové karty citátů, promýšleli postavy, psali scénáře scének…….


A jak to všechno bylo? Nejprve scéna setkání Malého prince s pilotem, následovala výroba růží a planetky Malého prince, potom velké hodování v Hospůdce „Na Hřišti“. Další část programu byla v oboře a provedla všechny účastníky bludištěm, ve kterém jsme objevovali planety a na nich jejich obyvatelé. Setkali jsme se například se zeměpiscem,  králem, růží, hadem, obchodníkem……. Závěrečná scéna se odehrávala na nádvoří. Je to nejsmutnější část knihy, kdy Malý princ odchází …. Nakonec setkání s obyvateli planet, rozdání upomínkových placek s logem letošní Noci s Andersenem a společné zazpívání písně Baobaby z CD pardubické skupiny Vypsaná fixa. CD jsme náhodně objevili při přípravách, texty napsaly děti z pardubické Montessori školy a zhudebnila je zmíněná Vypsaná fixa.


Zbývá poděkovat


Děkujeme všem obyvatelům planet, instruktorkám při vyrábění, manželům Rabovým za kuřecí hostinu, kterou jsme dostali jen za cenu surovin, Lukáši Rychteckému za laskavé svolení pobývat v prostorách malého zámku čp. 5 a všem ostatním, bez nichž by to nebylo ono.


Příště v jiném příběhu Na shledanou


Za Knihovnu městyse Choltice a LLM – kmen Trilobit Radka Zelenková