Knihovna městyse doporučuje ke čtení...

2. 10. 2012 8:20

Čtenářům Knihovny městyse Choltice představujeme další knihu, která stojí za přečtení...

Kniha, která stojí za přečtení

karl_vigilieVe středu 19. září pořádal městys Choltice spolu s knihovnou zájezd na státní hrad Karlštejn. Pro účastníky  zájezdu  jsem připravila vyprávění z knihy Františka Kupky Karlštejnské vigilie, ale protože v autobuse nebyla možnost se s tímto vyprávěním seznámit, vidím jako další možnost doporučit Vám tuto knihu k přečtení.

Asi by bylo na začátek nejlepší vysvětlit slovo vigilie. Je to čas před nějakým svátkem. Zde se jedná o čas před letnicemi, to je 7 týdnů po velikonocích.

Karlštejnské vigilie přibližují rok 1371 a dobu, kdy král Karel IV. náhle onemocněl s příznaky otravy. Jeho lékař a  osobní  přítel  Vítek  z Choltic, mistr lékařské fakulty vysokého učení a nejlepší žák Baltazara z Domažlic mu doporučil doléčení na Karlštejně. Sezval na Karlštejn Karlovy přátele rytíře Buška z Velhartic a kanovníka pana Ješka z Janovic s tím, že celý  týden  stráví  vyprávěním příběhů, aby se Karlovi udělalo lépe. Příběhů je 21 a každý den se vypráví 3 příběhy. Příběhy mají částečně  historické  jádro a  většinou  vypráví o ženách.  Z příběhů si uděláte postupně obrázek o Karlově životě. Prozradí vám, jak se v 7 letech na Křivoklátě zamiloval do Blaženky, dcery správce, ale pak se oženil se stejně starou Blankou z Valois, poví vám  jak padl jeho otec v bitvě u Kreščaku a jak jeho poslal před svou smrtí pryč z  bitvy, přiblíží vám třetí ženu Annu Svídnickou, dozvíme se o jeho přátelích, třeba Arnoštovi z Pardubic, malířském mistru Dětřichovi a dalších. Dozvíme se, že Karel byl silná osobnost, dovedl skvěle naslouchat, při čemž si vyřezával ze dřeva, rozuměl ženám, byl skvělý diplomat, měl hodné ženy a mnoho přátel.

Vyprávění končí příjezdem manželky Alžběty Pomořanské, která prosí Karla za odpuštění, protože právě ona mu přidala do jídla laskavec, aby ji měl více rád a nevědomky ho přiotrávila. Karel jí to promine a nechá propustit zatčené služebníky.

Pokud se chcete dozvědět něco Karlu IV., pobavit se a dozvědět se o existenci Vítka z Choltic, tak doporučuji si přečíst tuto knihu. Jistě Vám také připomenete to, co nám  vyprávěli  průvodci,  kteří  nás  po Karlštejně provázeli.

Vzpomínku na školní léta a Karla IV. můžeme zakončit přečtením básně od Jana Nerudy z jeho Balad a romancí, která má název Romance o Karlu IV.

 

Pro čtenáře připravila knihovnice Zdena Houfová.