Knihovna městyse doporučuje ke čtení...

30. 9. 2013 21:21

Nebe nemá dno a Škola Malého stromu, to jsou knihy, které stojí za přečtení a naše knihovna je doporučuje na měsíc říjen.

Pro dospělé čtenáře

Autorka: Hana ANDRONIKOVÁ

Název: Nebe nemá dno

nebeAutorka ve své autobiografické próze přináší veskrze intimní osobní příběh s hlubokým myšlenkovým kontextem. Děj se odehrává na třech různých místech: v amazonském pralese, v nevadské poušti a v Čechách.

Pohnuté události v životě hlavní hrdinky se staly impulzem k náročnému putování, které je metaforou propátrávání nejzazších koutů její vlastní duše. Během náročné cesty se proměňuje jak příběh, tak samotná vypravěčka. Román zaujme svým osobitým vyprávěcím stylem – vnitřní monology hrdinky se střídají se strohými deníkovými záznamy, zkratkovitou emailovou korespondencí i snovými a halucinogenními stavy.

Text osciluje mezi sarkastickým černým humorem a lyrickými pasážemi podobnými básni v próze.  Tento román přinesl  v roce 2011 Haně Andronikové  Magnesii literu v kategorii - Cena čtenářů.

 

Kniha pro děti

Autor:  Forrest Carter

Název: Škola Malého stromu

skolaVíte něco o duši amerických Indiánů? Víte, že stromy mluví? Víte, jak posílat zprávy prostřednictvím hvězd? Víte něco o smíchu a slzách v lidském srdci? Začtěte  se do Školy Malého stromu a pochopíte pozoruhodnou jednotu člověka, přírody a kosmu.

Příběh Malého stromu – chlapce, kterého vychovává babička s dědečkem z kmene Čerokíů je učením moudrosti předků, řemeslu, umění přežít a vyjít čestně se světem i sám se sebou. Pocit štěstí a dokonalé pospolitosti je však krutě narušen.

Kniha se stala bestsellerem, byla přeložena do mnoha světových jazyků a byla předlohou stejnojmenného filmu.

 

 

Poslechněte si

Čtení této knihy vysílá od 30. září do 4. října 2013 vždy v pondělí – pátek po 22.00 hodině Český rozhlas Dvojka.

Autorka: Eva Althammer-Švorčíková

Název: Češi jsou vlastně docela milí 

esi

Původně pro své vnuky sepsala autorka česko-německé vzpomínky podávající obraz každodenního života v českém pohraničí v 19. a 20. století.

Impulzem k literární práci se jí stala vzpomínka jejího někdejšího žáka Josefa Škvoreckého, otištěná v almanachu náchodského gymnázia. Vzpomínkové vyprávění vědomě odlehčuje traumaty zatíženou tématiku.

Každodenní realita se nevejde do schémat zlých Němců a hodných Čechů anebo naopak.

 

 

On-line katalog

Pro vyhledání další knihy z Knihovny městyse Choltice můžete použít on-line KATALOG.

Novinky Knihovny městyse Choltice si můžete prohlédnout v SEZNAMU NOVINEK.

 

Pro čtenáře připravila knihovnice Radka Zelenková.