Výlet do Průhonic

26. 5. 2016 13:56

V sobotu 14. 5. 2016 jsme navštívili Průhonice.

 

Když objednaný vyhlídkový autobus autodopravy  BUS TRAVEL s.r.o.  Pardubice přijel místo v 8.00  v 8.15 s výrazem řidiče, že chyba rozhodně není na jeho straně, dalo se čekat, že výlet do průhonické přírody nebude bez problémů.

 

Naštěstí počasí bylo v sobotu nádherné, což si asi každý z účastníků zájezdu v neděli uvědomil. Možná o to více budeme na krásu Dendrologické zahrady a Průhonického parku vzpomínat…

 

Dopolední program  jsme prožili v Dendrologické zahradě s průvodkyní paní Evou Kopeckou.  Za jejího odborného výkladu jsme prošli okruh směrem k Barevné louce, okolo Černého rybníka, Dlouhé louky, Na valech, vřesovištěm až k nádhernému záhonu tulipánů a poté k bylinkové zahrádce. Dendrologická zahrada se rozkládá na ploše 72,8 hektarů a soustřeďuje téměř 8000 taxonů rostlin, nebylo tedy  možné vše obsáhnout během  dvouhodinové prohlídky.

 

Nastává doba oběda, na  který jsme se všichni těšili. Příjemné prostředí restaurace, však záhy zcela přehlušil dojem, že si nás zde nikdo nevšímá. Nakonec jsme po dlouhém čekání oběd dostali, dokonce i se slevou.

 

V Průhonickém parku nám vyšli vstříc a čas objednané komentované prohlídky přizpůsobili. Vyšli jsme si tak s panem Jiřím Burdou, zdejším dendrologem, na ochutnávku krásné zahradní architektury.  Zbyl i čas na vlastní prohlídku parku podle výběru každého z nás. Na nádvoří zámku probíhaly květinové trhy, využili jsme této možnosti a přivezli si kousek té krásy s sebou domů. Příjemná cukrárna v areálu zámku byla jako balzám na moji, a snad i Vaši, dušičku.

 

I když výlet nebyl bez problémů (myslím tím i toho protivu řidiče), přesto je vzpomínka na tolik nádhery v obou zahradách silná a  láká k opětovné návštěvě.

 

Děkuji Vám všem za účast a určitě se při příštím organizovaném výletu poučím.

 

                                                                                               Za Knihovnu městyse Choltice Radka Zelenková

Fotografie z výletu si můžete prohlédnout v naší FOTOGALERII.