Ohlédnutí za Týdnem knihoven (3. – 9. 10. 2016)

15. 10. 2016 9:38

V minulém týdnu jsme společně prožili Týden knihoven. Letošní motto „Týden s Karlem IV.“  bylo určující pro volbu programu. V půjčovní dny jsme se pokusili přiblížit středověké recepty, spíše ingrediencemi, než celým receptem. 

Pondělní perník  byl slazen pouze medem a upečen byl z celozrnné mouky. Naproti tomu středeční koblihy byly téměř podle dobového receptu a opravdu chutnaly trochu jinak, než ty, které si rádi dáme dnes.

Říjnová nabídka nově pořízených knih byla celý týden vystavena v nové cukrárně Andělka a dle slov majitelek byla úspěšná. V knihovně byla připravena výstava knih o Karlu IV. z fondu Krajské knihovny v Pardubicích. Většina knih vyšla v letošním roce u příležitosti jeho jubilea.

 

 

S paní Mgr. Karlou Jarou jsme v úterý na malém zámku prošli život Karla IV.  od jeho dětských let až do dospělosti. Vyslechli jsme cestu ke všem titulům a korunám, zastavili jsme se  u jeho čtyř manželství, zkoumali jeho skutečnou podobu a seznámili  se také s tehdejším jídelníčkem. Poutavé vyprávění paní Mgr. Karly Jaré nás nenechalo na pochybách, že Otec vlasti byl největším Čechem v našich dějinách.

 

Ve čtvrtek jsme rozložili deskové hry a společně si celé odpoledne užili.

 

Časostroj  s Karelem IV., spolupořadatel LLM – kmen Trilobit


Poslední den Týdne knihoven  jsme  společně se žáky 2. stupně otevřeli pomyslné dveře do doby Karla IV. a formou dobrodružné hry postavili Karlův most. Každá třída se spolu se svým třídním učitelem, který jim byl po celou hru „manažerem“, pustila do horlivého obchodování. A za co naše obchodnice vyplácely své stříbrňáky a zlaťáky?  Především za práci v keramické a tkalcovské dílně. Také lovci svým týmům přinesly nejeden stříbrňák. Informace, ty byly ve středověku ceněny nejvíce. Podle mapy orientačních běžců hráči hledali na tabulích rozmístěných v oboře informace ze života Karla IV. a u obchodnic je pak směňovali za další přínos do svých třídních pokladnic. Poslední stříbrňáky byly k mání v zámecké salla terreně, kde paní Evža připravila módní přehlídku, pro tento den  jen papírovou. Stříbrňáky a zlaťáky rychle přibývaly, jednotlivé týmy pořizovaly první stavební díly mostu. Před započetím stavby je ještě čekal nelehký úkol v podobě vyplnění rodokmenu Karla IV.  S chytrými telefony je vše hračka a i tento úkol byl splněn.


Prvních deset dílů mostu a vítězství získala 6.A, druhý byl tým 5.B a třetí v pořadí svůj most dostavěla 8.A.  Odměnou jim budiž pohár v zámecké restauraci a vítězům výlet na Karlštejn.


Doufáme, že si hru všichni užívali a moc jim děkujeme za pomoc se stavbou Karlova mostu, vždyť i Karel IV. na to jistě nebyl sám…


Děkujeme také všem obchodnicím, tkadlenám, keramičkám, lukostřelcům, panu králi, panu kastelánovi, paní Evže a všem třídním manažerům, bez nich by to opravdu nešlo.

 

Fotogalerii najdete ZDE.

Za Knihovnu městyse Choltice připravila Radka Zelenková