Úřad městyse Choltice
Pardubická 78
533 61 Choltice
DS: d3gbezr
Festivalu se zúčastnilo 11 sborů z celé republiky a zahájily jej fanfáry žesťového sboru žáků ZŠ Choltice pod vedením pana učitele Davida Štrupla. Po úvodních slovech konferenciérky Mgr. Blanky Bastlové a starosty městyse Mgr. Tomáše Bolka byl festival slavnostně zahájen.
Festival měl velký úspěch jak u účinkujících, tak i u posluchačů jednotlivých koncertů. S potěšením lze konstatovat, že choltičtí občané mají o koncerty zájem a návštěvnost koncertů se rok od roku zvyšuje. Poděkování patří všem, kteří se zasloužili o to, aby tato, pro náš městys již tradiční kulturní akce v pořádku proběhla, účinkující se k nám rádi vraceli a naše městečko navštívilo co nejvíc návštěvníků.
Pro většinu sborů, které vystupovaly na našem festivalu je choltický festival srdeční záležitostí, příležitostí k setkání s přáteli, inspirací pro soutěže, možností prožít pěkný sobotní den v krásném zámeckém a přírodním prostředí a setkání se svými příznivci, kterých stále přibývá.
Spisovatel Jiří Mahen před lety řekl, že „ Kdo chce pochopit hudbu, nepotřebuje ani tak sluch, jako srdce" a srdce účastníci i návštěvníci choltického festivalu mají.
Účastníci festivalu
Smíšený pěvecký sbor Slavoj Chrudim - vystupuje u nás již tradičně, může pochlubit stopadesátiletou historií a spolupráci s velkými pěveckými sbory doma, v Holandsku, Německu, Polsku i USA.
Sbor při chrámu sv. Fr. Serafínského v Chocni - vznikl již v roce 1733 a plní základní funkci ve svém kostele.
Jesenický smíšený sbor - další z velkých sborů, spolupracuje s jesenickým gymnáziem a spolu s ním nastudoval rockové oratorium, s nímž s velkým úspěchem vystoupil v Čechách, v Německu i na Slovensku.
Heřmanoměstecký Vlastislav - velký sbor, jehož historie začíná v roce 1862 a patří mezi nejstarší sbory ve východočeském regionu, spolupracuje se sborem Pardubické konzervatoře a s Chrudimskou komorní filharmonií. Na našem festivalu skvěle zazpíval pro nadšené posluchače árii Sbor Židů z opery Nabucco od Guiseppe Verdiho.
Pražský smíšený komorní sbor Vocalica - zpívá 10 let a jeho repertoár je široký od gotiky, spirituály až po současnou hudbu a muzikál.
Angelus Silesius - vokální kvarteto z Opavy, které se může pyšnit cenami z Harantovských slavností na Pecce a mezinárodního festivalu Musica religion v Olomouci. Nám pamětníkům může úspěch opavského sboru na Harantovských slavnostech připomenout dobu, kdy na těchto slavnostech vítězila i choltická Carmína antiqua.
Nashira - ženský pěvecký sbor, volně přeloženo „ štěstí nosící „ z Prahy zaujal posluchače hebrejskými písněmi, které jsou specialitou sboru.
Kantiléna - dívčí sbor z Hradce Králové k nám jezdí pravidelně a pracuje pod vedením dirigenta Martina Profouse. Mezi její největší úspěchy patří cena diváka na festivalu v Corku v Irsku a cena na festivalu Bohuslava Martinů v Poličce.
Vlastimil z Litomyšle - smíšený pěvecký sbor, jezdí do Choltic již několik let, je jedním z nejstarších sborů v republice a byl založen roku 1862 a původní obsazení bylo 80 ti členné. V současné době se zredukoval na 25 členný sbor a spolupracuje s ostatními sbory doma i v cizině.
Kolínský pěvecký sbor - je pokračovatelem 150-ti leté pěvecké tradice města a repertoár je rozsáhlý od lidových písní, spirituálů až k vážným skladbám. Na choltickém festivalu je pravidelným účastníkem.
Svatomartinský sbor - působí v kostele sv. Martina v Holicích a vznikl v roce 1995 a zpívá především skladby autorů 16. století.